Meme Kanseri ve Egzersiz

Anasayfa / Meme Hastalıkları / Meme Kanseri ve Egzersiz
Meme Kanseri ve Egzersiz

Meme Kanseri ve Egzersiz

Meme kanserinin tedavisinde uygulanan ameliyat, radyoterapi ve kemoterapi kadında bazı fiziksel kayıplara neden olur. Sorun sadece ameliyatla çıkartılmış meme dokusu ve koltuk altı lenf bezleri değildir; ağrı, omuz eklemi fonksiyonunun azalması, solunumun yüzeyelleşmesi, sırt ve beli ilgilendiren duruş bozukluğu ve bunların sonucu gelişen genel kondisyonun gerilemesidir. Bazı kadınlarda bir de ameliyatlı tarafta kolda “Lenf ödem” gelişebilir ve eğer müdahale edilmezse, önemli fiziksel yetersizlikler ve kayıpların oluşması kaçınılmaz olacaktır.

Ne yapmalı?

Teşhis konulup ameliyata karar verildiği andan itibaren, bir egzersiz programı hazırlanmalı ve gecikmeden uygulamaya başlamalıdır. Ameliyat öncesinde bir saat sürecek bir eğitimin alınmasıyla, omuz eklemi hareketleri ile, kas gücünün korunmasına yönelik egzersizlerin ve derin karın solunumu tekniklerinin öğrenilmesi çok faydalı olacaktır; çünkü ameliyat sonrasında önceden öğrenilmiş hareketleri yapmak kaygı ve korkuyu azaltır.

Egzersizler, Zamanlama Ve Ana İlkeler

Erken dönemde en önemli sorun, omuz ekleminin hareketlerinin korunmasıdır. Özellikle koltuk altı bölgesindeki lenf düğümlerinin de ameliyat edildiği durumlarda, omuz hareketleri ağrı nedeni ile ileri derecede kısıtlanır. Ameliyatı takip eden ilk günlerde omuz hareketlerinin geliştirilmesi egzersizleri büyük önem taşır. Yine erken dönemde başlanacak solunum egzersizleri vücudun yereli oksijen alabilmesi açısından önemlidir. Daha geç dönemde ise vücut duruşu simetrisini ve omuz kaslarını geliştiren diğer egzersizlere geçilebilir.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak