Erkeklerde Meme Kanseri

Anasayfa / Meme Hastalıkları / Erkeklerde Meme Kanseri
Erkeklerde Meme Kanseri

Erkeklerde Meme Kanseri

Daha nadir olmakla birlikte erkeklerde de meme kanseri görülür. Hastalık her iki cinste de bir çok yönden benzerlik gösterir. Erkeklerde nadir görüldüğü için genellikle en son akla gelir ve erkekler hekime daha geç baş vurur; bu nedenle çoğu kez hastalık daha ileri evrelerde teşhis edilir.

Her 100 meme kanseri olgusundan 1- 2’ sini erkek hastalar oluşturur. Erkeklerde görülen tüm kanserlerin % 0.2’sini meme kanseridir. Bu oran kadınlarda % 26’dır. Bu istatistiksel sonuçlar, daha çok Avrupa ülkeleri ve ABD’nin kayıtlarından elde edilmiştir. Dünyanın farklı bölgelerinde, erkeklerde meme kanseri görülme sıklığı değişiklik gösterebilir.

Erkeklerde meme büyümesinin nedeni nedir?

Ergenlik döneminde

Ergenlik öncesi dönemde erkek ve kız çocukların meme yapısı aynıdır. Ergenlikle birlikte, kız çocukları adet görmeye başlar. Bu bir dizi hormonal değişiklikle birlikte ortaya çıkar. Bu hormonal değişikliklerin en önemlisi, yumurtalıklardan östrojen hormonu salgılanmasıdır. Salgılanan östrojen hormonunun etkisiyle kız çocuklarında meme dokusu gelişmeye başlar ve bu gelişim gebeliğe kadar devam eder. Erkek çocukların da memeleri hormona duyarlıdır ve ergenlikle ortaya çıkan hormon değişikliklerine bağlı olarak geçici büyüme olabilir.

Erişkinlerde

Erişkin erkeklerde meme büyümesinin ise çeşitli nedenleri vardır.

Kullanılan ilaçlar

· Bazı kalp ilaçları
· Bazı yüksek tansiyon ilaçları
· Bazı migren ilaçları
· Bazı epilepsi (sara) ilaçları
· Prostat kanseri tedavisinde kullanılan östrojen hormonu Hastalıklar
·Testis kanseri
· Böbreküstü bezi kanseri
· Siroz
· Diyaliz uygulanan böbrek hastaları
· Bazı genetik hastalıklar (Klinefelter sendromu)

Erkeklerde Görülen Meme Kanseri Tipleri

Erkeklerde süt üreten bezler gelişmemiş olduğu için lobuler karsinom daha nadir görülür. Erkeklerde de kadınlarda olduğu gibi en sık görülen kanser tipi(%73), süt kanallarından kaynaklanan invaziv duktul karsinomdur.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak